Živé rastliny v teráriu je kapitola sama o sebe. Umelé rastliny vyzerajú stále dobre a životaschopne (a keď nie tak ich osprchujeme a zase je všetko o.k.).

Teráriá so živými rastlinami vyzerajú pre niektorých "inak" a "lepšie", ale.....je potrebné si uvedomiť, že od chvíle keď ich tam vložíte/posadíte mali by ste im aj zabezpečiť potrebné podmienky pre život. A tu začínajú problémy - svetlo, teplo, voda! Aká/aké, koľko a ako často, odkiaľ....

Otázkou je či vám je jedno keď budú rastliny pomaly chradnúť a po čase ich vystriedate inými alebo chcete aby sa im darilo. Je veľa článkov/informácií/poloinformácií/bludov - názorov o tom čo kde kedy dať a nedať. Nemáme najmenšiu chuť do takýchto "debát" vstupovať.

Chovateľ, ktorý si chce dať do svojho terária živé rastliny si "vyrába" robotu navyše, to je isté, ale ak ho to baví a ten vysledný efekt mu za to stojí.....tak prečo nie!! Pre tých šťastnejších, čo majú nejakú tú "korunu" navyše je možné použiť výdobytky tejto doby a veľa úkonov v teráriu zautomatizovať aj keď....úplne nechať všetko na techniku a už sa o nič nestarať nie je možné ani správne - hovoríme o ŽIVEJ prírode. A preto treba mať neustaály prehľad a kontrolu nad tým čo sa v teráriu deje alebo nedeje a malo by sa.

Sme za to, keď už chcete mať v teráriu malý živý kúsok biotopu, v ktorom Vaše zviera žije v prírode tak je potrebné sa tomu čo najviac snažiť priblížiť ale nedá sa to úplne dokonale a za každú cenu. Veľmi dôležité je skĺbiť požiadavky rastlín a Vašich chovancov na už spomínané základné požiadavky: svetlo, vlhkosť/vodu, teplo. Lenže to znamená dobre poznať (tu určite nestačí google) nároky jednotlivých druhov rastlín, živočíchov, biotopov, vzťahy voda-rastlina, svetlo-rastlina.....atď.

A práve tu môžeme poradiť a pomôcť vytvoriť napr. malý fungujúci kúsok tropického pralesa pre Vašich chovancov, trebárs aj niekde v tmavšom kúte obývačky.